Kolejna akcja “Masz głos, masz wybór”
Szanowni Państwo,
Już niecały tydzień pozostał do przystąpienia do kolejnej edycji akcji „Masz głos, Masz wybór”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 28 kwietnia 2013 roku. W ubiegłym roku do zadania „Fundusz sołecki” oraz „Urząd na piątkę” przystąpiła Rada Sołecka w Chwaszczynie. Współpraca przy realizacji powyższych zadań została zaproponowana Urzędowi Gminy Żukowo. Działania członków Rady Sołeckiej w Chwaszczynie zostały dostrzeżone i wraz z samorządem Żukowa zostaliśmy nominowani do nagrody „Super Samorząd 2012″. Uroczysta gala wręczenia nagród w tym prestiżowym konkursie odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W tym roku nie udało się jeszcze zdobyć nagrody ale liczymy, że zaangażowanie się szerszego grona społeczeństwa w nawiązywaniu współpracy z samorządem zostanie docenione i może w przyszłym roku wspólnie spotkamy się w Warszawie na kolejnym rozdaniu nagród.
Udział w akcji pozwala nie tylko na udział w bezpłatnych warsztatach, które są prowadzone przez najlepszych specjalistów w Polsce, ale również otrzymanie grantu finansowego na realizację zaplanowanych działań. Poniżej kilka informacji dotyczących tegorocznych zadań ze strony organizatorów akcji. Więcej informacji pod adresem: http://www.maszglos.pl/.
„Według najkrótszej definicji, zainaugurowana w 2002 roku akcja Masz Głos, Masz Wybór wspiera zgodną współpracę władz samorządowych oraz mieszkańców. W tym roku zostało przygotowane sześć tzw. zadań, czyli instrukcji, co zrobić by doprowadzić do korzystnej zmiany:
1)Budżet osiedlowy
Na swoim osiedlu, w swojej dzielnicy poczuj się u siebie. Postaraj się wprowadzić osiedlowy budżet obywatelski, aby mieszkańcy mogli decydować o tym, na co wydawane są pieniądze.
2)Dostępni samorządowcy
Zgoda i dialog budują. Ale jak budować, gdy szwankuje komunikacja? Gdy decyzje zapadają „za zamkniętymi drzwiami”? Zaproponujcie urzędowi ciekawe i dostosowane do lokalnych potrzeb rozwiązania.
3)Fundusz sołecki
Chcesz zorganizować święto wsi, kupić wyposażenie dla szkoły albo ustawić wiaty na przystankach? Skorzystaj z możliwości, jakie daje fundusz sołecki część budżetu gminy o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy sołectw.
4)Inicjatywa lokalna
Inicjatywa lokalna to mechanizm dzięki, któremu mieszkańcy w ścisłej współpracy z władzami samorządowymi mogą zmieniać swoje otoczenie. Inicjatywa pozwala organizować wydarzenia jednorazowe (np. festyn), cykliczne (ciekawe zajęcia w domu kultury) czy stworzyć coś namacalnego (np. zbudować parking)
5)Wspólna przestrzeń
W Twojej miejscowości brakuje miejsca spotkań mieszkańców, a wszystkie miejskie place są betonowymi parkingami. Plac zabaw jest już wysłużony? Nie czekaj, weź sprawy w swoje ręce razem z sąsiadami zdecyduj, jak ma wyglądać Twoja okolica!
6)Zróbmy to razem
Biblioteka zamykana jest za wcześnie? zmieńmy godziny otwarcia! Dom kultury prowadzi nudne i nieatrakcyjne dla nas zajęcia? zaproponujmy inne i razem stwórzmy nowy program. Możemy też zakazać wjazdu rowerom do parku lub… znieść ten zakaz, przesunąć trasę linii autobusowej, a nawet decydować o godzinach pracy urzędu. Damy radę, to wcale nie jest takie trudne!”
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Jolantą Wiercińską