spotkanie dot obelisku 3a

Informacja ze spotkania w sprawie remontu obelisku w centrum Chwaszczyna

 

W dniu 20 sierpnia 2015 roku o godzinie 20.00 odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli sołtys Chwaszczyna Jolanta Wiercińska, radny Jacek Fopke, prezes OSP Ludwik Secke, pan Eugeniusz Gołąbek, pan Kazimierz Jastrzębski, pan Alojzy Trela oraz członkowie rady sołeckiej Aleksanda Nosel, Justyna Szumlas, Gerard Barsowski oraz Krzysztof Glaza. Spotkanie było otwarte dla wszystkich mieszkańców i każdy zainteresowany był zaproszony do udziału. Informacja była udostępniona w mediach lokalnych oraz rozesłana do mieszkańców, którzy brali udział w spotkaniu osiedlowym z rejonu centrum i podali adres e-mail.

 

Spotkanie odbyło się w sprawie planowanej rewitalizacji obelisku (oryginalna nazwa „OBELISK PAMIĘCI OFIAR FASZYZMU – 1972R”) poświęconego pamięci poległych i pomordowanych mieszkańców gromady Chwaszczyno w latach II wojny światowej. Obelisk usytuowany jest w centrum Chwaszczyna przy głównym rondzie i ze względu na upływający czas wymaga podjęcia prac związanych z jego odrestaurowaniem.

 

Sołtys poinformowała o podpisaniu umowy użyczenia pomiędzy GDDKiA (właściciel terenu na którym jest postawiony obelisk) a UG Żukowo (organ odpowiedzialny za kwestie formalne niezbędne do przeprowadzenia remontu). Finansowanie remontu będzie zapewnione przez GS Żukowo ze środków przekazywanych na rzecz mieszkańców Chwaszczyna. Koszt remontu to 34 000 zł. Wizualizację obelisku oraz koordynację prac projektowych w tym ustalenia z firmami wykonawczymi szczegółów realizacji w ramach pracy społecznej wykonali państwo Katarzyna i Maciej Boguszewscy
z Chwaszczyna.

Uczestnikom spotkania przedstawiona została koncepcja i wizualizacja wykonania rewitalizacji samego obelisku oraz zagospodarowania przyległego terenu. Niezwykle istotnym elementem spotkania było ustalenie treści napisu na tablicy umieszczonej na obelisku.

Sołtys odczytała propozycje przesłane przez mieszkańców Chwaszczyna w tym propozycje zamieszczone w Internecie. Jako pierwsza została zgłoszona propozycja Wojciecha Albeckiego – członka rady sołeckiej wraz z uzasadnieniem, aby napis oraz symbol orła pozostały bez zmian. Głos zabrał pan Alojzy Trela przybliżając nieco historię napisu na pamiątkowej tablicy.

Napis widniejący na dzień 20.08.2015r.

         PAMIĘCI POLAKÓW
Z GROMADY CHWASZCZYNO
POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH
PRZEZ HITLEROWCÓW
                                       1939 – 1945

KOŁO ZBOWID
                                   MIESZKAŃCY GROMADY
                 CHWASZCZYNO
17 WRZESIEŃ 1972

Pierwotnie napis brzmiał inaczej.

         PAMIĘCI POLAKÓW
ZGROMADY CHWASZCZYNO
POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH
PRZEZ HITLEROWCÓW
                                       1939 – 1945

                   MIESZKAŃCY GROMADY
                          
17 WRZESIEŃ 1972

Podczas odnawiania liter na tablicy bez wiedzy oraz zgody osób z komitetu budowy obelisku (jedną z tych osób jest pan Alojzy) napis na tablicy został zmieniony. Dodano napis „KOŁO ZBOWID” oraz wyraz ‘CHWASZCZYNO przed datą ‘17 WRZESIEŃ 1972’ dlatego zebrani zdecydowali, że napis powinien zostać przywrócony.

Zebrani podjęli próbę sformułowania krótkiego zdania, które w pełni odda intencje inicjatorów budowy tego miejsca pamięci. Wypracowano wspólne stanowisko zakończone podpisaniem protokołu oraz przyjęto następującą treść napisu:

PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW GROMADY CHWASZCZYNO
POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH PODCZAS
II WOJNY ŚWIATOWEJ
                                                           1939 – 1945

                        OBELISK ODSŁONIĘTO 17 WRZEŚNIA 1972

                                                                         ODNOWIONO A.D. 2015

Uzasadnienie wprowadzonych zmian:

  1. usunięto napis ‘KOŁO ZBOWID’ oraz nazwę ‘CHWASZCZYNO’ przy dacie ’17 WRZESIEŃ 1972’ przywracając napis oryginalny.
  2. symbol orła z koroną – zdecydowano, że brak korony był spowodowany wyłącznie okresem
    w którym obelisk powstawał (czasy PRL) i dzisiaj należy przywrócić właściwy wizerunek orła
    w koronie.
  3. zmieniono wyraz ‘POLAKÓW’ na „MIESZKAŃCÓW’ – po I wojnie światowej tereny Chwaszczyna i okolic były zamieszkane przez ludzi z różnych narodowości dlatego aby ująć wszystkich poległych nie tylko osoby narodowości polskiej uznano, że zmiana będzie właściwa.
  4. usunięto literę ‘Z’ przed wyrazem ‘GROMADY’ oraz zmieniono nazwę miesiąca w dacie ’WRZESIEŃ’ na ‘WRZEŚNIA’ – wskazanie pana Alojzego Treli jako poprawne językowo.
  5. zmieniono sformułowanie ‘PRZEZ HITLEROWCÓW’ na ‘PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ’ – z relacji osób pamiętających działania wojenne i ich potomków wynika, że mieszkańcy ginęli nie tylko z rąk hitlerowców. Głównie wskazywano na żołnierzy sowieckich. Dodatkowo bardzo trudno określić jak krótko scharakteryzować narodowość żołnierzy, którzy przyczynili się do śmierci mieszkańców terenów Polski. Dlatego zdecydowano, że określenie czasu w którym te wydarzenia miały miejsce będzie najtrafniej oddawało ‘ducha’ tego miejsca.
  6. usunięto napis ‘MIESZKAŃCY GROMADY’ – obelisk był fundowany ze środków ZBOWiD oraz mieszkańców gromady Chwaszczyno. Odnawiany będzie ze środków mieszkańców sołectwa Chwaszczyno. Zdecydowano aby nie umieszczać podpisu inicjatorów i fundatorów wykonania i remontu ze względu na zbyt dużą ilość treści która spowoduje, że napis będzie zbyt długi i nieczytelny.
  7. informacyjnie i porządkowo dodano przed datą 17 WRZEŚNIA 1972 wyrażenie ‘OBELISK ODSŁONIĘTO’ oraz poniżej daty odsłonięcia wyrażenie ‘ODNOWIONO A.D. 2015’.

Na spotkaniu ustalono także, że uroczyste poświęcenie oraz odsłonięcie odnowionego obelisku nastąpi w dniu 11 listopada 2015 roku, w rocznicę święta odzyskania niepodległości. Po zaakceptowaniu zakresu prac i podpisaniu protokołu przekazania pasa drogowego pod wykonywane prace zostanie podany termin wykonania remontu oraz firmy, które go wykonają.

 

{gallery}2015/obelisk:600:300::0{/gallery}